اطلاعات گردشگری
آبشار آتشگاه
اگر تماشای آبشارهای باشکوه و صدای جوش و خروش آن ها شما را به وجد می آورد استان خوبی را برای طبیعت گردی و گشت و گذار انتخاب کرده اید چون چهارمحال و بختیاری از استان هایی است که در آن آبشارهای زیادی پیدا می کنید. آبشار آتشگاه نسبت به آبشار دره عشق از مرکز استان فاصله بیشتری دارد و در ۱۹۰ کیلومتری شهرکرد است. در مسیر رسیدن به این آبشار از روستاهای زیبای میلاس و سردشت عبور کردید و جایی در ۴۰ کیلومتری لردگان روستای آتشگاه را می بینید، روستایی که در دره ای جشم نواز و باریک قرار دارد. در وسط دره رودخانه ای در جریان است که در احاطه درختان سربفلک کشیده و سنگ های آهکی است. آبشار آتشگاه در دره ای به ارتفاع ۳ کیلومتر به پایین می ریزد، در این مسیر پستی و بلندی های دره آبشارهای کوچک زیادی را شکل داده که بر زیبایی و جذابیت آبشار افزوده است.
آبشار بیشه
"یکی از جاهای دیدنی لرستان که در فهرست میراث طبیعی ایران ثبت شده است آبشار بیشه است. برای اینکه عظمت آبشار دستتان بیاید خوب است بدانید بیشه 48 متر ارتفاع و 20 متر عرض دارد. مسیر آبشار دسترسی آسفالته مناسبی دارد و در 60 کیلومتری خرم آباد قرار گرفته است. البته در صورت تمایل می‌توانید از دسترسی ریلی در ایستگاه دورود هم استفاده کنید.

تماشای آبشار شگفت انگیز بیشه درست عین فیلم‌ها می‌ماند! تصور کنید در نزدیکی ریل راه آهن به درخت‌های بلوط و کوه‌های زیبای زاگرس می‌رسید، اینجا آبشاری زلال و مرتفع در مقابلتان ظاهر می‌شود که از دل کوه بیرون زده و فقط صدای آب و طبیعت به گوش می‌رسد. چطور می‌شود از دیدن این چشم انداز سرمست نشد؟"
آبشار پالیزوک
آبشار پالیزوک در استان سیستان و بلوچستان واقع است. آبشار پالیزوک از جاذبه‌های گردشگری ناهوک در غرب ناهوک و ۱۲ کیلومتری آن قرار دارد.
آبشار تیرکن (هفت آبشار)
این آبشار در روستای تیرکن، در مراتع کالبکوشت و بخش بابلکنار شهرستان بابل قرار داره.ارتفاع آبشار حدود ۹ متره. برای رسیدن به آبشار باید ایتدا به روستای تیرکن رفت که مسیر آسفالته داره و از آنجا تا مجموعه آبشارها در حدود ۲ ساعت پیاده روی در شیب ملایمه. آبشار اصلی که به آبشار تیرکن معروفه حوضچه کوچکی ایجاد کرده.
برای دسترسی به روستای تیرکن ابتدا به بابلکنار، سپس درازکلا، جاده سمت راست پادگان و سپس روستای تیرکن خواهد بود.
آبشار دره عشق
اگر اسم زیبای این آبشار شما را علاقمند به دیدنش کرده است باید به شهرستان اردل در ۱۳۰ کیلومتری شهرکرد بروید. در مقابل این آبشار بایستید و شکوه جاذبه های طبیعی این استان را کاملا حس کنید. در دل طبیعت بکر این ناحیه، کوهی را می بینید که آب با سرعت از دل آن بیرون می آید و از ارتفاع ۱۰۰ متری به پایین می ریزد. بعد از مدتی تماشای آبشار کمی هم طبیعت اطراف را با دقت بیشتری نگاه کنید و جریان رودخانه کارون و شالیزارها و باغ های اطراف را نگاه کنید. چشم اندازهای این ناحیه مطمئنا شما را بیشتر از گذشته عاشق طبیعت می کنید. می توانید در میان انارستان ها قدم بزنید و ببینید هیچ چیز مثل بودن در میان طبیعت نمی تواند روحیه تان را تازه کند.
آبشار گزو
این آبشار با ارتفاع مجموع ۴۸ متر در منطقه ی جنگلی و سر سبز و زیبای لفور مازندران در کنار امامزاده ای معروف به سه بزرگوار گزو در فاصله ی ۱۵ کیلومتری «زیراب» سوادکوه قرار دارد. آبشار متشکل از دو آبشار است که ارتفاع اولین آبشار در حدود ۵ متر و آبشار دوم در حدود ۴۳ متر است. برای دستیابی و بازدید از این منطقه بکر دو راه ارتباطی وجود دارد یک راه از مسیرمنطقه لفور و جاده کارسنگ است که با طی ۳۰کیلومتر جاده خاکی و جنگلی به این منطقه بکر دست می یابید وراه دیگر مسیر جمشید آباد در ۵ کیلومتری زیرآب می باشد که در نهایت به همان مسیر لفور و کارسنگ ملحق می شود و به منطقه مذکور می رسد طی این مسافت در حدود ۲.۵ تا ۳ ساعت (بستگی به وسیله نقلیه) زمان می برد پس از طی این مسیر به امامزاده ای به همین نام می رسید و از آنجا مسیری پاکوب با شیبی نسبتا تند تا زیر آبشار قرار دارد که پس از حدود ۳۰دقیقه به آن می رسید.
آبشار یاسوج
این آبشار که ارتفاع آن تقریباً به طول ۱۰ متر است یکی از مهمترین جاذبه های طبیعی وتوریستی استان کهگیولویه و بویر احمد است . صفا وطراوت باغها و گلهای معطر اطراف آن وهمچنین آب وهوای طبیعی وسالم آن باید لذت برد. در کنار این آبشار پارک جنگلی آبشار با امکانات اقامتی پذیرای میهمانان می باشد.
آکواریوم کیش
آکواریوم جزیره‌ کیش به کسانی که از غواصی می‌ترسند یا امکان دیدن ماهی‌های رنگارنگ خلیج فارس را در زیر آب ندارند، فرصت می‌دهد تا به راحتی و از پشت شیشه‌های آکواریوم ماهی‌های زیبا، رنگارنگ و کمیاب خلیج فارس را در آب‌های شفاف و زلال تماشا کنند. این مجموعه‌ی کم‌نظیر در آکواریومی با حجم ۵۰ هزار لیتر مخصوص کوسه‌ها و ماهیان بزرگ خلیج فارس و در آکواریومی با حجم ۲۰ هزار لیتر، بیش از ۷۰ نوع ماهی تزیینی کمیاب و نایاب آب‌ شیرین را در معرض نمایش بازدیدکنندگان قرار داده است. این مجموعه شامل یک بخش علمی حیوانات تاکسیدرمی شده و دیرینه‌شناسی نیز است. علاوه‌ بر انواع مختلف ماهی‌، از انواع خزندگان ایران و جهان مانند انواع مار و تمساح، پرندگان کمیاب و انواع پستانداران در این مجموعه نگهداری می‌شود.
باغ پرندگان چهارباغ
باغ پرندگان چهارباغ که با نام باغ پرندگان کرج نیز شناخته می‌شود، بهترین گزینه برای کسانی است که به طبیعت و تماشای گونه‌های مختلف پرندگان علاقه دارند. با حدود ۱۰ هزار متر مربع مساحت در چند طبقه، در این باغ می‌توان از گونه‌های در حال انقراض گرفته تا پرندگان آبزی، کنار آبزی، شکاری، طوطی و کبوترها را تماشا کرد. باغ پرندگان چهارباغ از نظر تعداد پرنده و محیط در خاورمیانه رتبه‌ی اول را دارد.
باغ شاهزاده ماهان
از زیباترین جاهای دیدنی کرمان، باغ شاهزاده ماهان بوده که در منطقه کویری و در جنوب شرقی شهر کرمان قرار دارد. باغ شاهزاده ماهان، باغ بسیار زیبایی در دل کویر، به دلیل قرارگیری در دامنه ارتفاعات جوپار، آب و هوایی متفاوت از سایر مناطق این شهر دارد. خاک حاصلخیز این تکه از خاک کرمان و همچنین دسترسی به آب قنات تیگران، موجب رشد درختان متنوعی در این باغ شده است. فضاهای اصلی این باغ شامل سردر خانه، عمارت اصلی، عمارت شاه‌نشین، حمام، حوض و فواره‌ها بوده که برای رسیدن به عمارت اصلی باغ باید از مسیر بسیار زیبایی تا انتهای باغ رفت. عمارت شاه نشین نیز که امروزه به رستوران تبدیل شده در کنار عمارت اصلی قرار دارد. این باغ بسیار زیبا با منظره‌ای خاص در دل کویر در سال 1390 در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. برای رفتن به باغ شاهزاده ماهان باید از خیابان شهاب کرمان به سمت شهر ماهان رفته و پس از مسیر کوتاهی به آن خواهید رسید.
باغ فتح‌آباد
از دیگر جاهای دیدنی کرمان، باغ فتح آباد کرمان واقع در 25 کیلومتری کرمان و در انتهای بلوار هوانیرو بوده که به نام باغ بیگلربیگی نیز شناخته می‌شود. این باغ زیبا از زمان سلسله قاجار برجای مانده و الگوی ساخت باغ شاهزاده ماهان بوده‌است. باغ فتح‌آباد که مانند نگینی در میان باغ‌های پسته می‌درخشد دارای حوض بسیار بزرگی در وسط بوده که از سردر باغ تا نزدیک عمارت اصلی آن کشیده شده‌است. این باغ همچنین دارای عمارت‌های چهارفصل و عمارت مرکزی می‌باشد. درختان کاشته شده در دو سمت باغ و عبور قنات از کنار آن نیز از دیگر زیبایی‌های این باغ به حساب می‌آید که آن را به یکی از زیباترین جاهای دیدنی کرمان در شب تبدیل کرده است. برای رفتن به این باغ زیبا می‌بایست به سمت روستای اختیارآباد حرکت کنید.
باغ فردوس
"در خیابان ولیعصر و نرسیده به تجریش، باغ فردوس جا خوش کرده. باغ فردوس که این روزها بیشتر با کافه‌ها و موزه سینمایش شناخته می‌شود، یادگار دوره قاجار است. به دستور محمدشاه قاجار، در سال ۱۲۶۴، قصری برای او در نزدیکی تجریش ساخته شد؛ اما همزمان با بیماری و مرگش قصر نیمه‌تمام ماند و او در همان قصر نیمه‌تمام به اسم محمدیه از دنیا رفت.

هم‌زمان با ساخت قصر محمدیه، درباریان نزدیک به او هم در همان حوالی باغ و عمارتی ساختند که به باغ فردوس معروف شد. باغ فردوس، از مکان های مناسب پیاده‌روی در تهران به حساب می‌آید و در هر زمانی از شبانه‌روز می‌توان به آن رفت."
باغ گل‌ها
یکی از زیباترین جاهای دیدنی کرمانشاه در عید نوروز باغ گلهای کرمانشاه می باشد که بعد از باغ گلهای شهر اصفهان به عنوان دومین باغ گلهای ایران شناخته می‌شود. مساحت این مجموعه بسیار زیبا 5 هکتار است و در آن 4 هزار نوع گل مختلف ایتالیایی، فرانسوی، ژاپنی و ایرانی قرار دارد و برای کاشت تمامی گل‌های موجود در این باغ زیبا از بذرهای درجه 1 هلندی استفاده شده است. این مجموعه بسیار زیبا در عید نوروز حال و هوای خاصی دارد.
پارک جنگلی پروز
طبیعت زیبای پارک جنگلی پروز ارزش این را دارد که به ۵۰ کیلومتی لردگان بروید و مدتی را در میان طبیعت بکر بگذرانید. در این پارک، درختان سربفلک کشیده، شالیزارها و چشمه ها طبیعتی را شکل داده که نمی توانید چشم از آن ها بردارید. اینجا آنقدر زیباست که مطمئنا بعدها هم دلتان می خواهد دوباره به آن برگردید و یکبار دیگر غرق طبیعت دلفریب آن شوید. در این پارک قدم بزنید، نفس های عمیق بکشید و از بودن در یکی از زیباترین ستان های ایران لذت ببرید.
پارک جنگلی چالدره
چالدره در ۱۸ کیلومتری مسیر تنکابن به دو هزار و درکنار جاده قرار داره و مسیر آسفالته. پارک زیبای چالدره با ۹۴ هکتار مساحت در میان دلتای دو رود سه هزار و دو هزار و محل اتصال آنها قرار داره. پارک جنگلی چالدره جزء جنگل های جلگه ای محسوب می شه. چالدره همان طور که از نامش پیداست، دره ایه که عمق سرسبز و آرامش بخشش نه فقط مکانی برای تفریح که جایی برای اقامت و حتی ورزشه. درختان کهن و کلبه های جنگلی اش در میان دو رود طوری واقع شده که از دور هر بیننده ای رو مبهوت می کنه. محیط این ناحیه هوایی خنک، مرطوب و بسیار دلپذیر داره. حجم انبوه درختان توسکا و افرا و بوته های سرخس سراسر زمین رو پوشونده و سایه ای خوشایند و خنک بخشیده. جدا از این زیبایی ها، نماهایی از باغ مرکبات و شالیزارها به خاطر می مونه که بخش جدانشدنی طبیعت شمال ایران به شمار می روه. اما آنچه چالدره را از سایر نقاط این دشت پهناور متمایز می کنه، طراحی زیبا و ویژه کلبه های جنگلیشه. ظاهر سنتی و متناسب با حال و هوای محیط با امکاناتی مدرن و کاملا به روز، جذابیت دره رو دوچندان کرده است. کلبه ها مجهز به شومینه هیزمی، یخچال،کمد و کولر گازین. در کنار کلبه ها، میز و صندلی هایی از تنه های درخت ساخته شده که کاملا با درختان اطراف هماهنگه. یه کم اون طرف تر آلاچیق هایی طراحی شده برای اقامت چندساعته و صرف غذا. چالدره یک پارک ملی به حساب میاد که با وسعتی نزدیک به صد هکتار در ارتفاع ۴۰۰ متری از دریا جای گرفته. به همین دلیل جنس رطوبت هواش با هوای مناطق کنار دریا بسیار متفاوته. سکوت و آرامش بی حد و حصر محیط هم به گونه ایه که می تونه شما رو در یک خلسه رویایی و خیال انگیز غرق کنه.
پیست اسکی آلوارس
پیست اسکی آلوارس
از زیباترین نقاط استان اردبیل از لحاظ گردشگری و در دامنه های مرتفع و زیبای سبلان واقع شده و بزرگترین پیست اسکی از لحاظ وسعت در ایرانِ.این پیست منحصر به فرد و خاصه، البته این خاص بودن به خاطر امکانات اسکی کردن در آن نیست، بلکه به دلیل مکانی است که این پیست در اون واقع شده . این پیست اسکی در فاصله ۱۲ کیلو متری روستای آلوارس و ۲۴ کیلومتری سرعین قرار گرفته و از انجائی که پیست فوق در ارتفاع ۳۲۰۰ متری از سطح دریا قرار داره به سبب بارندگی برف فراوان در طول پائیز و زمستان و به جهت دیر ذوب شدن برفها می تونه حدود شش الی هشت ماه از سال مورد استفاده قرار بگیره و به خاطر همین موضوع تو ایران تونسته رتبه اول رو کسب کنه. پیست آلوارس در حدود سال ۸۴-۸۵ افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت. با وجود گرمای۳۰ الی ۳۵ درجه ای هوای تابستان در اردبیل و سرعین با اینکه این مکان در ۳۰ کیلومتری سرعین قرار داره می شه برف رو در این مکان به وضوح دید و لمس کرد. اینجا برای اسکی کردن امکاناتی مثل بالابر، تله سیژ و ... داره. پس اگه ساکن اردبیل هستین یا قراره به این شهر سفر کنین و به اسکی علاقه دارین، این پیست و فراموش نکنین چون دور شدن از ازدحام و شلوغی شهر و رفتن به دل طبیعت و هم نشینی با مردم مهمان نواز و خون گرم روستای آلوارس خاطره ای خوش برای شما رقم میزند.
پیست اسکی دنا
این پیست در یکی از مناطق بکر کوهستانی یاسوج جنب منطقه آب نهر کاکان به فاصله ۱۸ کیلومتری شهر یاسوج واقع شده است که طول این پیست ۶۰۰ متر و عرض آن ۱۵۰۰ و همچنین دارای خوابگاه و رستوران است و بهترین و جالبترین تفریح در فصل زمستان برای خانواده ها به شمار می آید. این پیست واقع در گردنه “باباحسن” مکانی دل انگیز برای ورزشهای زمستانی است.
پیست اسکی دیزین
پیست اسکی دیزین در فصل سرما برای اسکی روی برف و در تابستان برای اسکی روی چمن عالی است. دیزین علاوه بر اسکی، برای دوچرخه‌سواری کوهستانی، تیراندازی با کمان و کایت‌سواری هم گزینه‌ی خوبی است. هتل جهانگردی دیزین برای اقامت‌ اسکی‌بازها و گردشگران در نظر گرفته شده است. رسمیت این پیست وابسته به امکانات ویژه و خاص شامل نکات فنی مانند، شیب مسیر، طول مسیر، محل برگزاری مسابقات و امکانات رفاهی است. تاریخ نصب اولین دستگاه‌های بالابر در دیزین به سال ۱۳۴۸ است که شامل سه ۳ تله کابین، دو تله سیژ، هفت تله اسکی بشقابی و یک تله اسکی چکشی است. برخی از پیست‌های آن عبارت‌اند از: پیست اسنو پارک، پیست یو، پیست مبتدی و پیست چمن، امکانات رفاهی این پیست بنا به توسعه وسعت منطقه شامل دو هتل، ۱۹ کلبه و پنج رستوران است.
تالاب لیپار
تالاب لیپار چابهار که با نام تالاب صورتی چابهار نیز شناخته می‌شود، یکی از جاذبه‌های خاص طبیعی ایران به‌شمار می‌رود که به دلیل رنگ صورتی‌اش از سایر دریاچه‌ها و تالاب‌ها متمایز شده است. این تالاب در دره‌ای صخره‌ای مشرف به کوه، در مسیر جاده ساحلی چابهار به گواتر در ساحل دریای عمان قرار دارد. رنگ صورتی این تالاب به دلیل وجود فراروان پلانکتون‌های گیاهی است. تاكنون ۹۳ گونه پلانكتون گیاهی، ۳۱ گروه پلانكتون جانوری، ۶۴ گونه از انواع نرم‌تنان، ۸۵ گونه انواع ماهی، ۲۴ گونه از سخت پوستان، ۱۴ گونه مایوبنتوز و ۴۶ گونه مختلف از جلبک‌ها در این تالاب شناسایی شده‌اند.
تالاب میانگران
"تالاب میانگران در جنوب غربی کوهپایه زاگرس و در فاصله یک و نیم کیلومتری شهرستان ایذه در شمال شرقی استان خوزستان واقع شده‌است. این تالاب که از تالاب‌های مطرح ایران می‌باشد، به‌طور میانگین ۲۵۰۰ هکتار وسعت دارد که در فصول پرآب سال خصوصاً زمستان وسعت آن به بیش از ۳۰۰۰ هکتار و در سال‌های کم باران وسعت آن به کمتر از ۲۵۰۰ هکتار نیز می‌رسد.[نیازمند منبع] د.[۱] در پیرامون تالاب روستاه‌های طایفه نوروزی موجود است که از جمله آن‌ها می‌توان میانگران علیا، خنگ کرمعلیوند، خنگ یارعلیوند، میانگران سفلی، خنگ اژدر، راسفند، و کول فرح، و … را نام برد.[۲] منبع درآمد مردم حاشیه تالاب میانگران در گذشته از طریق دامداری و کشاورزی به خصوص کشت گندم، جو، ماش و برنج است اما در سال‌های اخیر بیشتر به مشاغل دولتی، اداری، دانشگاهی و… روی آورده‌اند . پرباران‌ترین ماه سال در این تالاب، دی ماه و کم باران‌ترین آن از اواخر خرداد تا اواسط مهرماه، میانگین تبخیر ماهیانه ۱۷۳میلیمتر، حداقل رطوبت نسبی ۲۵درصد است. هوای منطقه معمولاً در فصل تابستان همراه با شرجی و در زمستان‌ها سرد است به گونه‌ای که در پاره‌ای از موارد ارتفاعات اطراف آن از برف پوشیده می‌شود.

"
تنگ تا مرادی
"این تنگ در ۵۰ کیلومتری غرب یاسوج در مسیر جاده دهستان سپیدار واقع شده است ودارای آبشاری زیبا وحوضچه های فراوان وخزه های زیبا می باشد. بهترین فصل بازدید گردشگران از ابتدای بهار و تابستان است.این منطقه دارای ۱۵ آبشار می باشد.

آدرس آبشار تنگ تامرادی: در فاصله ۵۵ کیلومتری از شهر یاسوج واقع شده است."
چشمه چپقلی
این چشمه در بالای دره های بسیار زیبا واقع شده‌ است که پس از رسیدن به بالای دره و در کنار چشمه نمایان میشود. آب و هوای پاک و لطیف و چشمه جوشان با آب بسیار خنک و گوارایش خاصیت درمانی آن (به گفته اهالی و مراجعه کنندگان) باعث جذب عده‌ای از علاقمند به طبیعت شده که اکثراً پس از استفاده از آب چشمه مقداری از آن را با خود می‌برند.
چشمه علی
"مجموعه چشمه علی در شمال شهر تاریخی دامغان و حدود 30 کیلومتری این شهر بین روستاهای آستانه و کلاته رودبار واقع شده است. در زمان فتحعلی شاه قاجار در این محل یک مسجد و یک عمارت ساخته شد. بنای فتحعلی شاهی در میان رودخانه و وسط مجموعه تفریحی چشمه علی قرار گرفته و مسجدی تاریخی نیز در ضلع جنوبی قرار داشته که اکنون مسجدی جدید بر روی آن واقع شده است.

وجود درختان بید و صنوبر، باغ های گردو، زردآلو، درختان میوه، گیاهان دارویی و ارتفاعات کوهستانی به جاذبه های این منطقه افزوده است."
چشمه قلقل
"منطقه نمونه گردشگری چشمه قلقل در دو کیلومتری شمال روستای دشتبو دامغان واقع شده است. پوشش گیاهی منطقه ییلاقی و گونه های جانوری آن نیز بیشتر شامل گونه های مناطق کوهستانی است.

امامزاده میرجبرئیل و بقایای قلعه ای در شرق روستای تویه دروار از دیگر جاذبه های گردشگری این منطقه است.

در نزدیکی این منطقه ناحیه ای به نام «انگورستانی» با آبشار آکواریومی زیبا وجود دارد که طبیعتی چشم نواز را خلق کرده است."
حمام خان یزد
حمام خان یزد در سال ۱۲۱۲ هجری قمری به دستور حاکم وقت یزد ساخته شد. این بنا در دوران قاجار ساخته شده و چون بیشتر بزرگان شهر از آن استفاده می‌کردند به «حمام خان» معروف شده است. این حمام در گذشته علاوه بر استفاده به عنوان محلی برای استحمام، جایی برای گذراندن اوقات فراقت، گفتگو، رفع خستگی، جمع شدن دوستان و حل و فصل مسائل زندگی بوده است. اما اکنون روح تازه‌ای در کالبد بنا دمیده شده و با تغییر کاربری آن به رستوران و چایخانه سنتی، گردشگران بسیاری را به این سو جذب می‌کند.
دره خزینه
"اخیرا عکسی از مقایسه بین دره خزینه لرستان و دره گرندکانیون آمریکا حسابی در شبکه‌های مجازی ترند شده است. اگر بخواهم روراست باشیم واقعا دره خزینه چیزی کم از نمونه آمریکایی‌اش ندارد. شاید باورش سخت باشد ولی تمام فرم این دره را فرساش آب به وجود آورده است؛ یک تراشکاری طبیعی تمام عیار!

دره خزینه یکی از بهترین جاهای دیدنی لرستان برای کوهنوردان، صخره نوردان و در کل علاقه‌مندان به آدرنالین است! اگر دلش را دارید می‌توانید پل معلق واقع در دره را هم امتحان کنید. این پل قدیمی حدود 85 متر ارتفاع و 112 متر طول دارد؛ ارتفاعی نزدیک به یک ساختمان 30 طبقه! دره خزینه در اواسط جاده شهرستان پلدختر به اندیمشک، در روستای خزینه قرار دارد."
دریاچه زریوار
دریاچه زریوار که برخی آن را به نام زریبار می‌شناسند با غرب شهر مریوان تنها ۳ کیلومتر فاصله دارد. نام زریوار یا همان زریبار به جای مانده از دوران باستان ایران و به زبان پهلوی است. «زری» به معنای دریاچه است که با پسوند «وار» ترکیب شده و معنی «کنار دریاچه» دارد. این دریاچه در بهار و تابستان یکی از بهترین جاذبه‌های کردستان است که می‌توانید در کنار آن اوقات خوشی را سپری نمایید. تفریحاتی چون عکاسی از مناظر، قایق‌سواری، کمپ در اطراف دریاچه و برپایی چادر همراه با خیره شدن به آسمان پر ستاره، تصویری زیبا از زریوار در خاطرات شما باقی می‌گذارد.
دریاچه شورابیل
از دیگر قابلیت‌های گردشگری طبیعت اردبیل دریاچه شورابیل واقع در مرکز استان است که در سالهای اخیر به دلیل تغییرات غیر کارشناسی در اقلیم آن شرایط اولیه اقلیمی خود را از دست داده و چهره جدیدی یافته است. اگر زمانی گل درمانی در این دریاچه یکی از معتبرترین درمان‌های بیماری‌های حرکتی، بیماری‌های پوستی و درد مفاصل بود به دلیلدریاچه و اضافه شدن موجودات زنده غیر بومی از جمله ماهیان مختلف وضعیت اقلیمی آن متحول شده است.
با این وجود کارشناسان زیست محیطی معتقدند علاوه بر زمینه‌های سرمایه‌گذاری برای ایجاد امکانات رفاهی و گردشگری در اطراف این دریاچه ضروری است اقدامات مناسبی برای بهسازی اقلیم آن صورت گیرد.
دریاچه گهر
"گهر بدون اغراق یکی از زیباترین دریاچه‌های ایران است. سالانه هزاران گردشگر برای دیدن این دریاچه مسحورکننده راهی لرستان می‌شوند. برای رسیدن به گهر اول باید خودتان را به شهر دورود برسانید. از آنجا حدود 35 کیلومتر تا دریاچه فاصله دارید. دارید فکر می‌کنید چرا باید این مسیر را طی کنید و دریاچه را از نزدیک ببینید؟ سوال خوبی است!

گهر با 85 هکتار یکی از بزرگترین دریاچه‌های آب شیرین کشور است. تنوع بی‌نظیر گونه‌های گیاهی و جانوری گهر در هر جایی پیدا نمی‌شود. از درختان پسته، بلوط، بید، گلابی، انجیر، زالزالک، انواع گل‌ها تا حیوانات حفاظت شده بز، آهو، پلنگ، خرگوش و.. در این منطقه زندگی می‌کنند. از همه مهم‌تر گهر در کنار آلپ ایران، یعنی کوه اشترانکوه قرار گرفته. برای طبیعت‌گردان هوای پاک و بی‌نظیر، آب زلال و شفاف، ساحل ماسه‌ای و صخره‌ای، بهترین فضای کمپینگ را فراهم کرده است. پس اگر دلتان می‌خواهد طبیعت لرستان را در یک پکیج کامل تماشا کنید حتما برنامه گهر را به لیستتان اضافه کنید."
دریاچه و سد اکباتان
در ۱۱ کیلومتری شرق همدان می‌توانید از تنها دریاچه‌ی این شهر بازدید کنید. دریاچه‌ای زیبا که با وجود فضای سبز و امکانات تفریحی و گردشگری، مسافران بسیاری را به سوی خود جذب می‌کند. از تفریحات دریاچه اکباتان ورزش‌های آبی مانند قایق‌رانی و اسکی روی آب است. به‌منظور راحتی مسافران و گردشگران، امکاناتی چون رستوران و مهمانسرا در این منطقه‌ی تفریحی ساخته شده است.
دریاچه و کویر نمک میقان
"در شمال شرقی شهر اراک و در منطقه فراهان سفلی دریاچه فصلی قرار دارد که در فصل بارندگی پر آب شده و در فصول خشک به صورت باتلاق و نمکزار در می‌آید که به کویر یا دریاچه میقان شهرت دارد. زیبایی این دریاچه در تمام ایام روز به ویژه در هنگام طلوع و غروب خورشید شگفت انگیز بوده و جلوه‌ها و سراب‌های ایجاد شده آن هر بیننده‌ای را متحیر می‌سازد. دریاچه در فصل پاییز و زمستان زیستگاه پرندگان مهاجری است که از نواحی سرد سیبری به سوی سرزمین‌های گرمسیری کوچ می‌کنند.

کویر میقان یکی از مهمترین معادن سولفات سدیم جهان را در اختیار دارد. در اطراف دریاچه و کویر، گیاهان شورزاری وجود دارد که به قره‌داغ معروف است. این گیاه که بومی‌ منطقه می‌باشد همانند سدی پیش روی شن‌های روان را گرفته و به صورت چتری بزرگ شاخه‌های خود را روی تپه‌های ماسه‌ای می‌گستراند. این گیاه که به قهرمان کویر مشهور شده به صورت طبیعی باعث تثبیت شن‌های روان گردیده و هم اکنون حدود ۳۹ هزار هکتار از زمین‌های اطراف کویر را پوشانده است."
دشت میشان
دشت میشان در دامنه‌های کوه الوند قرار گرفته است و یکی از جاذبه‌های طبیعی و مقاصد طبیعت‌گردی همدان به شمار می‌آید. حرکت به‌سمت دشت میشان، یک کوه‌پیمایی نیمه سنگین است. دشت میشان همه روزه از طبیعت گردان و کوه‌پیمایان پر شماری پذیرایی می‌کند. قبل از رسیدن به مسیر کوهپیمایی از جاده‌ای عبور می‌کنید که در طول دره زیبا و خرم عباس آباد قرار گرفته و پر است از منظره‌ی باغ‌ها و درختان بلند که در پاییز شکوه و جلوه‌ای خاص دارند. در انتهای این جاده و درست قبل از شروع مسیر کوه‌پیمایی، در نزدیکی آبشاری به ارتفاع ۱۲ متر، کتیبه باستانی گنجنامه قرار دارد که متعلق به عصر داریوش و خشایارشا دو پادشاه بزرگ هخامنشی است. مسیری که برای رسیدن به آن طی می‌کنید همان راه کاروان‌رویی است که در زمان هخامنشیان نیز وجود داشته و پادشاهان و همراهان‌شان از آن عبور می‌کرده‌اند.
دهستان ناهوک
دهستان ناهوک نام دهستانی در بخش جالق شهرستان سراوان، استان سیستان و بلوچستان در ایران است. این دهستان در بخش مرکزی شامل دو روستای کوچک‌تر به نام‌های «کوپک» در قسمت جنوبی و «کوشکوک» در قسمت شمالی است. این دهستان در میان دره‌ای قرار گرفته که در قسمت مرکزی دره، رودخانه فصلی نسبتاً بزرگی قرار دارد و به هنگام بارندگی پر از آب می‌شود. منازل مسکونی و زمین‌های کشاورزی و باغات در کوهپایه قرار گرفته‌اند. این روستا از خوش آب و هواترین روستاهای سراوان است.
دهکده تفریحی گردشگری گنج‌نامه
مجموعه‌ی تفریحی، توریستی و ورزشی گنج‌نامه‌ی همدان در میدان گنج‌نامه و در ۵ کیلومتری غرب شهر همدان و کوه‌های الوند قرار دارد. آب و هوای مطبوع کوهستان، دره فرح‌بخش الوند و چشم‌انداز زیبای دشت میشان جذابیتی را پدید آورده که گردشگران داخلی و خارجی را به خود جذب می کند. این مجموعه شامل چندین جاذبه‌ی گردشگری است که برای بازدید از همه‌ی آن‌ها لازم است یک روز کامل را به آن اختصاص دهید. در این دهکده توریستی می‌توانید از سنگ‌نبشته‌های گنج‌نامه و آبشار گنج‌نامه دیدن کنید. تله‌کابین گنج‌نامه، پیست اسکی تاریک‌دره، تله‌سیژ و تله‌اسکی، ورزش تعادل هوایی در ضلع غربی مجتمع گنج‌نامه، پیاده‌روی روی پل معلق ۲۰۰ متری، تیرول یا پرواز فردی روی کابلی به طول ۵۲۰ متر و بسیاری تفریحات دیگر را نیز در این مجتمع تفریحی گردشگری تجربه کنید.
روستای پلکانی پالنگان
این روستا با معماری خاص و مناظر بسیار زیبایی که دارد، یکی از پرطرفدارترین جاذبه‌های گردشگری کردستان است. بافت روستا بسیار سنتی است و خانه‌ها به صورت پلکانی ساخته شده‌اند. در معماری روستا از سنگ استفاده شده است. چشمه‌های پر آب و جوشان و آبشارهای روان در اطراف روستا جلوه بی‌مانندی به چهره روستا بخشیده است. اگر می‌خواهید به پالنگان بروید باید به شهرستان کامیاران سفر کنید.
روستای خرانق
روستای خرانق در ۸۵ کیلومتری یزد قرار دارد. این روستا بیش از ۱۰۰۰ سال قدمت دارد. درون روستا، قلعه‌ای قدیمی وجود دارد که تا ۲۰ سال پیش مسکونی بوده است. در کنار قلعه، قدمگاه حضرت امام رضا (ع) قرار دارد که به گفته مردم، این عمارت آخرین مکانی بوده که آن حضرت برای استراحت کاروان خود انتخاب کرده‌اند. مناره‌ای از قرن ۱۷ و کاروانسرایی در حومه‌ی روستا مرمت شده است که می‌توانید با هزینه‌ای مناسب در آنجا اقامت کنید.
روستای داریان
این روستا یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه در بهار است که در فاصله 8 کیلومتری از شهرستان پاوه قرار گرفته و بیشتر از هزار نفر جمعیت دارد. قرار گیری این روستا در موقعیت جغرافیایی بسیار مناسب باعث شده است که در فصل بهار شما مناظر بسیار زیبا را ببینید و از طبیعت دلنشین این منطقه لذت ببرید.
روستای دشه
این روستا که در فاصله 10 کیلومتری از شهرستان پاوه قرار گرفته در شمال غربی استان کرمانشاه قرار گرفته است. این روستا پایین‌تر از جنگل تپه‌ول قرار گرفته و نمای بسیار زیبایی که دارد به شما این امکان را میدهد که منظره‌های بسیار زیبا و دلنشینی ببینید. قرار گیری این روستا در ارتفاعات پایین یک منطقه کوهستانی باعث شده که چشمه‌های طبیعی زیادی در آن وجود داشته باشند و بتوانید از آنها دیدن کنید. آبشار دشه از دیدنی های این منطقه است.
سازه‌های آبی شوشتر
سیستم آبی تاریخی شوشتر (به انگلیسی: Shushtar Historical Hydraulic System) که به نام سازه‌های آبی تاریخی شوشتر نیز نامیده می شود، مجموعه‌ای به هم پیوسته از ۱۳ اثر تاریخی شامل پلها، بندها، آسیاب‌ها، آبشارها، کانال‌های دست کند و تونل‌های عظیم هدایت آب هستند که در ارتباط با یکدیگر کار می‌کنند و در دوران هخامنشیان تا ساسانیان، جهت بهره‌گیری بیشتر از آب ساخته شده‌اند. در سفرنامه مادام ژان دیولافوآ[۱] باستان‌شناس نامدار فرانسوی از این محوطه به عنوان بزرگ‌ترین مجموعه صنعتی پیش از انقلاب صنعتی یاد شده‌است. این ۱۳ اثر تاریخی به فاصله کمی از یکدیگر درمحدوده شهر شوشتر واقع شده‌اند با احراز معیارهای ۱، ۲ و ۵، با عنوان سیستم آبی تاریخی شوشتر به صورت یکجا به عنوان دهمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو با شماره ۱۳۱۵ به ثبت رسیده‌اند.
سد امیرکبیر (سد کرج)
سد کرج از منابع اصلی تامین آب آشامیدنی پایتخت و منبع آب‌رسانی زمین‌های کشاورزی کرج به‌شمار می‌رود. همچنین دریاچه‌ی سد مرکز طبیعی پرورش ماهی قزل‌آلای رنگین‌کمان و قزل‌آلای خال قرمز است. اگرچه قایق‌سواری و جت‌اسکی در دریاچه‌ی سد ممنوع‌شده است؛ اما این منطقه همچنان از جاذبه‌های پررنگ گردشگری کرج محسوب می‌شود. عظمت سد و آب درخشان رودخانه در یک طرف و آسمان خوش‌رنگ و کوه‌‌های بلند در دل جاده‌ی زیبای چالوس در طرف دیگر چشم‌اندازی فوق‌العاده را پیش چشم بازدیدکنندگان می‌گذارد.
سد شهید شاهچراغی
سد شهید شاهچراغی از جمله مناطق نمونه گردشگری استان سمنان است که در 12 کیلومتری دامغان ساخته شده و از جمله ویژگی های آن چشم انداز سد، قرارگرفتن در مسیر گردشگران چشمه علی، آب و هوای مطبوع و فضای سبز است.
سد کرخه
"سد کرخه یکی از بزرگ‌ترین سدهای خاکی دنیا و بزرگ‌ترین سد خاکی ایران و خاورمیانه است که بر روی رودخانهٔ کرخه در ۲۲ کیلومتری شمال غربی شهرستان اندیمشک در استان خوزستان ساخته شده‌است.[۵][۶]

کرخه با تاجی به طول ۳٬۰۳۰ متر و ارتفاع ۱۲۷ متر از لحاظ حجم بدنه بزرگ‌ترین سد تاریخ ایران است و با حجم مخزنی به میزان ۷ میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب، بزرگ‌ترین دریاچهٔ مصنوعی ایران را پدیدآورده است.[۷] عملیات اجرایی این سد در سال ۱۳۷۰ آغاز و در سال ۱۳۸۰ به پایان رسیده است. متوسط تولید انرژی سالیانهٔ این نیروگاه روزمینی ۹۳۴ میلیون کیلووات ساعت است. نیروگاه این سد با ظرفیت ۴۰۰ مگاوات از زمان بهره‌برداری در سال ۱۳۸۱ تا پایان سال ۱۳۸۷ توانسته بیش از ۴٬۹۴۱ میلیون کیلووات بر ساعت برق تولید کند.[۷] از جمله پروژه‌های مهمی که در کنار این طرح اجرا شده ساخت تونل دشت عباس است. این تونل به منظور انتقال آب مورد نیاز برای آبیاری اراضی دشت‌عباس از دریاچهٔ سد کرخه، به صورت تحت فشار، به طول ۶٬۰۹۷ متر و قطر داخلی ۵٫۵ متر ساخته شده‌است."
غار چال نخجیر
غار چال‌نخجیر از غارهای آهکی و زیبای استان مرکزی است که در سال ۱۳۶۷ در اثر وقوع یک انفجار در نزدیکی دهانه‌ی آن کشف شد. این غار به دلیل قرار داشتن آن در منطقه‌ای به نام «نخجیر» در شمال شرق شهرستان دلیجان به این نام خوانده می‌شود. چال‌نخجیر به منطقه‌ای گود گفته می‌شود که شکارچیان برای اینکه راحت‌تر شکار کنند، حیوانات را به این منطقه فراری می‌دادند. این غار به دوره سوم زمین‌شناسی متعلق است و در سال ۱۳۸۴ خورشیدی توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ۱۳۸۱۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. غار چال‌نخجیر از غارهای استان مرکزی ایران است که در راه دلیجان به نراق، در منطقه چال‌نخجیر و در دامنه کوه تخت واقع شده است. این غار از غارهای آهکی و زنده جهان است که دارای قدمتی برابر با تقریبا ۷۰ میلیون سال است. غار در سال ۱۳۶۷ کشف شده است. حرکت گسل معکوسی در منطقه کاستی واران سبب شکل‌گیری غار شده است. این غار از غارهای طبقاتی است که از سه طبقه تشکیل شده است. ۹۵ درصد از دیواره‌های غار با رسوبات آهکی و بقیه با سنگ پوشش داده شده است. دهانه اصلی غار نخجیر دارای ارتفاع بین ۱۰ تا ۴۰ متر و عرض ۱۰ متر است. این غار با گذشت ۷۰ میلیون سال کشف شده است که تا قبل از کشف شدن آن هیچ کس آن را ندیده بود. اشکالی داخل غار وجود دارد که حاصل از پدیده‌های رسوبی و دولومیتی به وجود آمده‌اند که باعث شده این غار از زیباترین غارهای جهان به حساب آید.
غار یخگان
در ۷۷ کیلومتری شهر خلخال در ضلع غربی رشته کوه های ماسوله داغ (تالش) غاری به نام یخگان در ارتفاعات ۲۴۰۰ متری قرار دارد. این مساحتی برابر با ۱۱۰۰ متر دارد و دارای دو دهانه با اختلاف حدود ۲۵ کیلومتر است و قطر دهانه ورودی اصلی آن حدود نیم متر است. لازم به ذکر هست که بگوییم حوضچه آبی به عمق ۲۰ سانتی‌متر و در ارتفاع ۱/۵ متری در کف غار تشکیل شده است.

مجتمع آبدرمانی سبلان
مجتمع آبدرمانی سبلان
به عنوان بزرگترین آبدرمانی خاورمیانه در داخل شهر سرعین واقع شده و با امکانات و استخرهای متعدد سرپوشیده و حوضچه های جکوزی، سونای خشک و بخار، دوش ها و وان های انفرادی متعدد، خدمات پزشکی و درمانی مجزا برای مردان و زنان، پارکینگ اختصاصی و سایر امکانات آماده ارایه خدمات به مسافران است. زیربنای آن هفت هزار و ‪ ۲۰۰مترمربع و در دو طبقه مجزا جهت پذیرایی و سرویس دهی برای مردان و زنان احداث شده است.‬‬‬
بهره برداری از آبگرم سبلان در سال 1374 صورت پذیرفت، این مجتمع دارای سه استخر سرپوشیده (دو استخر عمومی برای زنان و یک استخر عمومی برای مردان)، دو واحد سونای خشک، یک واحد سونای بخار، حوضچه های آب سرد، دوشهای آب سرد و گرم، فیزیو تراپی با امکانات مجهز، 14 واحد آب گرم تحت فشار (جکوزی ) ، 65 وان انفرادی ، بوفه، رستوران و سالن های انتظار است .
مجموعه تفریحی و فرهنگی آبیدر
این مجموعه تفریحی بر بالای کوه آبیدر قرار دارد. در روزهای تعطیل و فراغت مردم شهر سنندج راهی این تفرج‌گاه می‌شوند و خاطرات خوشی را برای خود و خانواده‌شان رقم می‌زنند. مجموعه آبیدر بهترین مکانی است که می‌توانید از بلندای آن تمام شهر زیبای سنندج را به نظاره بنشینید. چشمه‌های فراوان، باغ سبز و خرّم به همراه باغ وحشی که در مجموعه تفریحی آبیدر قرار دارد سبب شده تا این تفریح‌گاه در میان ساکنین سنندج و مسافرانی که راهی این شهر می‌شوند از محبوبیت بالایی برخوردار باشد.
نمایشگاه خزندگان کیش
نمایشگاه خزندگان کیش در خیابان فردوسی، جنب پارک آهوان قرار گرفته است و در آن می‌توان بیش از صد گونه از خزندگان و مارسانان را مشاهده کرد. مارهای عظیم بوآ، پیتون آفریقا و آمازون، سوسمار ایگوانا ماداگاسکار، عقرب سیاه امپراتور آفریقا، مار پرنده تایلند و عنکبوت‌های بزرگ و پرنده خوار برزیلی نمونه‌هایی از این گونه خزندگان هستند. با بازدید از این مجموعه می‌توان اطلاعاتی درباره خزندگان، شرایط زندگی، تغذیه و تولید مثل آن‌ها به دست آورد.
هتل کپری قلعه‌گنج
از جمله جاهای دیدنی و بهترین مکان‌های تفریحی کرمان، مجموعه هتل کپری قلعه‌گنج می‌باشد. قلعه‌گنج از شهرهای جنوبی کرمان بوده و کپر در باور عامیانه مردم، مسکن فقرا و تنگدستان است. ساخت این هتل با ایده استفاده از ساخت کپر، آن را به یک هتل بی‌نظیر و پرطرفدار تبدیل کرده‌است. کپر ها از چوب و تنه درخت خرما ساخته شده‌اند. از دیگر امکانات این مجموعه می‌توان به آفرود در شنزارهای کویری، انواع بازی‌های محلی مانند رامازا، موسیقی و رقص‌های محلی، شترسواری و سرو انواع غذاهای سنتی و میوه‌های فصل در دل کویر اشاره نمود. جاذبه‌های ایجاد شده در این مجموعه، مناظر زیبای کویری و تپه‌های شنی، نظر گردشگران، توریست‌ها و مسافران بسیاری را به خود جلب می‌نماید.
هشت باغ دولت آباد
باغ دولت‌آباد یزد یکی از زیباترین باغ‌های ایرانی است که در خیابان شهید رجایی این شهر، در مرکز شهر قرار دارد. برای ورود به باغ باید از یک هشتی نسبتا بزرگ عبور کرد که صنایع دستی یزد در آنجا به فروش می‌رسد. بنای باغ دولت‌آباد یادگاری به جای مانده از دوران افشاریه و زندیه است. فضای سبز، درختان میوه و گل‌های بسیار زیبا در محوطه باغ، فضای بی‌نظیری را ایجاد کرده است. باغ دولت‌آباد شامل عمارت سردر، ساختمان هشتی و بادگیر، عمارت بهشت آیین و تالار آیینه، عمارت تهرانی، آب‌انبار و باغ ناصر است. این باغ همچنین بادگیر مرتفعی دارد که بلندترین بادگیر جهان به شمار می‌آید.
درباره ما

شرکت پرشین گلف فعالیت رسمی خود را در سال 1348 در زمینه حمل و نقل آغاز نمود. این شرکت بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری فعالیت خود را در امور فروش بلیط و گردشگری ادامه داد. پرشین گلف با تغییراتی در سال 1382 در ساختار مدیریتی، فعالیت بازرگانی و خدماتی خود را گسترش داده و در اولین گام بعنوان نخستین و تنها نماینده کل فروش (GSA) عضو اتحادیه بین المللی حمل و نقل هوائی (IATA)...

دفتر فروش
تهران - میدان فاطمی - جنب صندوق بازنشستگی کشوری - پلاک65
©2024 PersianGulf Travel Agency, All Right Reserved