ترکیه
درباره ی ترکیه
جمهوری ترکیه کشوری اروپایی،آسیایی می باشد که بخش بزرگ آن آسیایی است.شمال غرب آن خاورمیانه و بخشی از منطقه بالکان در جنوب شرق اروپا قرار دارد.این کشور از شرق با کشورهای ایران،نخجوان،ارمنستان،گرجستان و از سمت غرب با دریاهای کوچک مرمره و اژه از شمال با دریای سیاه از سمت جنوب شرقی با عراق و سوریه،از سمت جنوب غربی با دریای مدیترانه و شمال غربی(بخش اروپایی)با بلغارستان و یونان هم مرز می باشد.
دو تنگه راهبردی بسفر و داردانل در اختیار ترکیه است.وسعت ترکیه کشوری مستطیلی شکل از شرق و غرب 783،562 کیلومتر مربع است.ترکیه گذرگاه شمال غرب آسیا و اروپا و راه ترانزیت کالا و انرژی برای بسیاری از کشورها به ویژه ایران است.
آب و هوای ترکیه خوب و جلگه ای با تابستان های داغ مدیترانه ای و زمستان های سرد و خشک می باشد.
جمعیت این کشور برابر با 82 میلیون نفر که 75% تا 85% سنی،15% تا 20% علوی و 70% تا 75% آنها ترک ، 18% کرد و 7% تا 12% سایر قوم ها می باشند.زبان اصلی مردمان ترکیه ترکی استانبولی می باشد.غذاهای محلی ترکیه شامل:دونر کباب،لاهماجون،پیده،کوفته،امام بایلدی،مانتی،بورک،چی کوفته،دلمه و شیرینی های معروف باقلوا و لوکوم است.
طرح اصلی پرچم آنها ماه و ستاره سفید در زمینه سرخ رنگ است،واحد پول این کشور نیز لیر می باشد.فاصله زمانی ایران با کشور ترکیه حدودا 1:30 ترکیه از ایران عقب است و از نظر فاصله هوایی تهران تا استانبول 2:35 الی 3:05 می باشد.
یکی از قدیمی ترین مناطق مسکونی دنیا شبه جزیره آناتولی که بیشتر مناطق ترکیه را در برمی گیرد و قدمت آن به اوایل دوران نوسنگی برمی گردد.حکومت ترکیه در سالیان طولانی زیر سلطه حکومت هایی همچون ایران و روم و... بوده تا زمانی که قبایلی از ترکمن که مسلمان و از شرق ایران بودند به آسیای کوچک کوچ کردند و به رهبری شخصی به نام عثمان در نزدیکی آنقره(آنکارا)حکومتی را با نام خود پایه گذاری کرد و تا 150 سال بیشتر آناتولی را تصرف کرد.امپراطوری عثمانی در جنگ جهانی اول از هم پاشید و از طرف کشورهای بریتانیا و متحدانش مورد تهاجم قرار گرفت تا اینکه فردی به نام مصطفی کمال پاشا ملقب به آتاتورک قهرمان ملی ترکیه شد.آتاتورک پایه حکومت لائیک را که به معنی دین از سیاست جداست را قرار داد و خط لاتین را برای نوشتن زبان ترکی مرسوم کرد و دوره نویی را برای کشور ترکیه رقم زد.
شهرهای مهم ترکیه
1.استانبول ابرشهری با جمعیت 12.6 میلیون نفر بزرگترین شهر کشور ترکیه و مرکز فرهنگی،اقتصادی آن به حساب می آید.این شهر در کنار دریای مرمره و تنگه بسفرکه دو قاره آسیا و اروپا را جدا می کند قرار دارد.بهترین زمان سفر به استانبول به منظور تفریح،تجارت،خرید و بازدید از جاذبه های گردشگری این شهر فصل بهار و پاییز است.نام قدیمی این شهر قسطنطنیه می باشد.
2.آنکارا پایتخت کشور ترکیه می باشد که بعنوان دومین شهر بزرگ پس از استانبول شناخته شده است.نام این شهر از واژه سلتی(آنسیرا)به معنی لنگر گرفته شده.مساحت کل آنکارا برابر با 2516 کیلومترمربع و چهار برابر شهر منچستر بریتانیا تخمین زده اند.
3.ازمیر سومین شهر بزرگ ترکیه در ساحل دریای اژه واقع شده است.قدمت این شهر به 6500 سال قبل از میلاد می رسد.ازمیر در اکثر روزهای سال هوای مطبوع گرم و مدیترانه ای دارد.
4.آنتالیا شهری خوش آب و هوا دارای طبیعتی چشم نواز است.این شهر در بخش شرقی ساحل مدیترانه قرار دارد که آثار تاریخی بسیاری برای دیدن وجود دارد.درآنتالیا با رفتن به پارک آبی و دلفین های تروی می توانید از سفر خود لذت ببرید.
5.کوش آداسی در نوار ساحلی منطقه اژه واقع شده که با داشتن سواحل زیبای شنی شهری محبوب به شمار می رود.تابستان های گرم و زمستان های معتدلی را این شهر داراست.
6.مارماریس شهر ساحلی که طرفدارهای فراوانی دارد این شهر در قسمت جنوبی ترکیه واقع شده است نام این شهر از واژه مارمارون به معنی مرمر به دلیل وجود سنگ های مرمر در این ناحیه است گرفته شده.آب و هوای این شهر مدیترانه ای با تابستان گرم و مرطوب و زمستان بارانی و خنک برخوردار است.
7.دنیزلی شهری صنعتی در جنوب غربی کشور ترکیه در ناحیه اژه واقع شده است.آب و هوای این شهر بصورت یکنواخت نیست و دائما متغیر می باشد.
8.ترابزون شهری در کنار دریای سیاه با مساحت 188 کیلومترمربع است.آب و هوای این شهر نیمه گرمسیری و مرطوب است.
9.وان شهر کوچکی در ترکیه و نزدیک مرز مشترک ایران و ترکیه است،همچنین این شهر دارای قدمت تاریخی طولانی بوده و مکانی مناسب برای سفری کم هزینه می باشد.
اقتصاد و سیاست ترکیه
صنایع بومی و نوین ترکیبی از اقتصاد ترکیه است.در سال 2005 این کشور رتبه هفتم تولیدات کشاورزی جهان را به دست آورد و در سال 2006 برای 11.2% از مردم ترکیه اشتغال ایجاد کرد.
درسال های اخیر اقتصاد ترکیه رشد خوبی داشته و رشد 8.9% و 7.4% را در سال های 2004 و 2005 به دست آورده است.کشور ترکیه با درآمد ملی بیش از 295 میلیارد دلار بعنوان شانزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا اعلام شد.
جمهوری ترکیه دارای نظام ریاستی است که بدین ترتیب عال ترین مقام سیاسی این کشور رئیس جمهور به شمار می رود.رئیس جمهور برای دوره ای 5 ساله انتخاب می شود و اختیارات وی شامل:«فرماندهی عالی نیروهای مسلح ترکیه»«انتصاب رئیس ستاد مشترک»«ریاست شورای امنیت ملی»«انتصاب اعضای شورای آموزش عالی و رؤسای دانشگاه های ترکیه،قضات دادگاه قانون اساسی،اعضای شورای دولتی و تعدادی دیگر از مقامات ارشد قضایی»«حق وتوی مصوبات پارلمان»می شوند.
رهبر حزب عدالت و توسعه ترکیه و رئیس جمهور وقت ترکیه رجب طیب اردوغان متولد شهر استانبول می باشد.
جاذبه های گردشگری ترکیه
از جاذبه های گردشگری کشور ترکیه به چند مناطق گردشگری در شهر های مهم این کشور می پردازیم.
1.استانبول:بازدید از مساجد(ایاصوفیه،آبی،سلیمانیه،اورتاکوی،ینی جامی،رستم پاشا)،بازار ها و مراکز خرید،حمام های ترکی،کاخ توپکاپی و مناطقی مانند سلطان احمد و بی اوغلو و تکسیم.
2.آنکارا: دریاچه موگان،قلعه آنکارا،عبادتگاه آگوستوس،آکواریوم آکوا وگا،موزه های متنوع و دیدنی شهر آنکارا از دیگر جاذبه های گردشگری این به شمار می روند،محله تاریخی هامامونو،مسجد حاجی بایرام،مسجد کجاتپه،برج آتاکوله،آنیت کبیر،منطقه تاریخی اولوس.
3.ازمیر: آگورا،بازار کمرالتی و مهمانسرای قیزلار آغاسی،پرگامون،شهر یونان باستان افه‌سوس،آیگای یا قلعه نمرود.
4.آنتالیا: دهکده و بندر قدیمی،موزه آنتالیا،مسجد یولی مناره،دروازه هادریان،قلعه رومی،آمفی تئاتر رومی آسپندوس،شهر باستانی ترمسوس،میدان ورزش بزرگ و پر از سنگ پرگا،روستاهای المپیوس و چیرالی،چشمه کارستی،غار کارائین،بندر قدیمی فاسلیزِ لیسیا،غار کوکاین
5.کوش آداسی: پارک ملی دلتای آیدین،پارک آبی آدالند،محوطه ی افسانه ای دیدایما،گوورجین آداسی،شهر پرینه،جزیره ی کبوتر،روستای گوزل چاملی،منطقه ی بندرگاه،غار کاراجا،شبه جزیره دیلک،ساحل بانوان،شهر میلتوس،روستای کیرازلی،پلاژهای کوش آداسی از جمله مناطق گردشگری این شهر هستند.
6.مارماریس: موزه مارماریس،میدان جوانان ۱۹ می،جیپ سافاری،غواصی اسکوبا،ساحل ایچملر،منطقه دالیان،پارک آبی مارماریس،آرامگاه های صخره ای ساریان،کوه های مارماریس،فواره های رقصان،مارماریس مارینا.
7.دنیزلی: کاروانسراهای پاموکاله،آفرودیسیاس،لااودیکیا،قلعه پاموکاله،موزه هیراپولیس،استخر طبیعی پاموکاله،تئاتر هیراپولیس،ویرانه های شهر هیراپولیس،پدیده ی پاموکاله.
8.ترابزون: پارک بوزتپه،قلعه ترابزون،دریاچه اوزون گول،صومعه سوملا،موزه ایاصوفیه،قصر آتاتورک.
9.وان: دریاچه وان،موزه وان،قلعه وان،جزیره آختامار،کلیسا در جزیره آختامار،قلعه هوساپ،آبشار مرادیه،خانه گربه های وان
درباره ما

شرکت پرشین گلف فعالیت رسمی خود را در سال 1348 در زمینه حمل و نقل آغاز نمود. این شرکت بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری فعالیت خود را در امور فروش بلیط و گردشگری ادامه داد. پرشین گلف با تغییراتی در سال 1382 در ساختار مدیریتی، فعالیت بازرگانی و خدماتی خود را گسترش داده و در اولین گام بعنوان نخستین و تنها نماینده کل فروش (GSA) عضو اتحادیه بین المللی حمل و نقل هوائی (IATA)...

دفتر فروش
تهران - میدان فاطمی - جنب صندوق بازنشستگی کشوری - پلاک65
©2024 PersianGulf Travel Agency, All Right Reserved