آذربایجان
درباره آذربایجان
کشور آذربایجان در کنار دریای خزر و در منطقه جغرافیایی قفقاز و در مسیر بین آسیای جنوب غربی و اروپا قرار گرفته است .
اکثر جمعیت مردمان این کشور مسلمان هستند و در عین حال 89% این جمعیت ترک زبان بوده ولی جالبترین نکته اینجاست که در این گویش اگر سفری چند روزه در تور آذربایجان داشته باشید شما میتوانید گویشهای روسی ، ارمنی ، کردی ، تالشی ، عبری و لزگی را نیز مشاهده کنید .
این سرزمین اززمان عصر حجر قدمت داشته و بیش از هر کشوری در طول تاریخ با ایران وجه مشترک داشته و حتی در این بین میتوان به این موضوع نیز اشاره کرد که کلمه آذربایجان برای اسم این کشور از نام آرتوپات والی ایرانی آربایجان در دوران اسکندر مقدونی برگرفته شده است .نام دیگر کشور آذربایجان آلبانیا میباشد .
اگر بخواهیم در جواب سوال اینکه چطور فرهنگ و زبان ترکی وارد این کشور شد توضیحی بدیم باید گفت که در ایام باستانی نواحی شمالی رود کورا به شروان معروف بود و مسک سکاها نیز بود ولی بعدها چزوی از امپراطوری روم شد و در اوایل قرن سوم میلادی سلسله ساسانیان بران تسلط پیدا کرد و از اواخر قرن 7 میلادی اعراب مسلمان بر آن نفود پیدا کردند و مقارن با ظهور سلجوقیان که قرن 10 و 11 میلادی میباشد ین فرهنگ یعنی فرهنگ و زبان ترکی وارد این کشور شد .
البته باید گفت که بیشتر مراسم دینی و مذهبی و بالاخص مراسم و جشن های سالانه این کشور مانند جشن نوروز برگرفته از آیین ایرانی بوده و همینوطور میتوان به سبک موسیقی های این کشور نیز اشاره نمود که که بشتر در سبک مقام و کلاسیک میباشد که در کل میتوان گفت بیش از هر کشوری ریشه هی ایرانی در آن موج میزند .
اقتصاد و سیاست آذربایجان
نوع حکومت این کشوربصورت جمهوری پارلمانی چند حزبی با وجود مجلس قانونگداری میباشد و به شکل سکولار میباشد که از سال 2001 عضو شورای اروپا شد .
با رشد و توسعه صنایع نفت در باکو این منطقه از اوایل قرن 20 اهمیت بسیار زیادی پیدا کرد تا حدی که به اصطلاح این منطقه یکی از قطب های صنعتی روسیه تزاری تبدیل شد که البته وجود متخصصین و کارگران حرفه ای و عادی در این صنعت از کشورهای روسیه و اوکراین باعث شد تا باکو تبدیل ب مرکز انقلابی کشور روسیه گردد .
حزب مساوات بیشترین طرفدار را در بین مردم آذربایجان داشته که از تجمع ملی گرایان آذربایجانی متشکل میشده که نفوذ بیار زیادی در بین مردم نیز داشته . حزب نساوات در 28 می 1918 میلادی بعد از وقوع انقلاب اکتبر در روسیه کشور آذربایجان را مستقل اعلام نمود و تا سال 1920 میلادی نیز دوام نمود و بعد بولشویکها آنرا به تصرف گرفتند و در آوریل همان سال تبدیل به جمهوری شوروی سوسیالیستی آدربایجان شد .
این کشور از لحاظ منطقه جغرافیایی و نفت خیر بودن بسیار حائز اهمیت بوده زیرا که در بخش اوراسیایی خارمیانه قرار داشته و در ضمن دارای سه ویژگی منحصر بفرد است که میتوان به فلات مرکزی و رشته کوه قفقاز و ساحل دریای خزر اشاره نمود .
شهرهای مهم آذربایجان
شهر باکو مهمترین شهر و در عین حال پایتخت این کشور بوده ولی این باعث نمیشود که نام دیگر شهرها از جمله گنجه ، سومقاییت ، مینگچویر ، نخجوان ، شیروان ، شکی یولاخ ، خان کندی ، لنکران ، آقدام و بردع را گفته تشود .
مرکز شهر باکو بلوار نظام یا خیابان نظام بوده که هم میتوان گفت جزو شلوغترین مراک شهر بوده و هم مرکز فروشگاههای برند اروپایی نیز میباشد . در این شهر اگر به نمای ساختمانها اعم از مسکونی و اداری و تجاری در طول ایستادن در پیاده رو توجه کنید خواهید دید که بناها تماما هم شکل و با یک دیزاین و معماری خاص اروپایی – روسی بنا شده که حتی نحوه نور پردازی در آنها هم از این امر مستثنا نیست .
در این شهر تولید بسیار کم بوده و اکثرا اجناس بصورت کالای کامل برای فروش وارد میشود ، در ضمن در این کشور تولید حرف آخر را زده و بیشتر اصول اقتصاد بر پایه نفت و گاز میچرخد.
جاذبه های گردشگری آذربایجان
جادبه های بسیاری را میتوان در این مورد نام برد اعم از شهر قدیم باکو ، برج دختر ، دروازه مراد ، قطار کابلی باکو ، بلوار باکو ، چشم باکو ، قصر شیروان شاه ، برجهای شعله که به اختصار در مورد آنها توضیح خواهیم داد .
شهر قدیم باکو (icheri sheher) در اصل بافت قدیمی شهر باکو را قبل ا تغیرات اساسی نشان میدهد که میرسد به زمان قبل از زلزله شدیدی که در شماخی اتفاق افتاد .
در مرکز شهر باکو برجی به نام برج دختر وجود دارد استوانه ای شکل بوده و تا 29 متر ارتفاع دارد . قدمت این برج به 1000 سال میرسد که در تخمین میتوان گفت در قرنهای 8 و 9 و 10 سخته شده .
ازنظر تاریخشناسان اطلاع دقیقی از دلیل ساخت این برجو جود ندارد ولی گمان میرود که جزو نیایشگاه های زرتشتیان بوده که در حال حاضر تبدیل به یک موزه با پله های مارپیچ شده است .
دروازه مراد در حدود قرن 16میلادی توسط شیروان شاه در زمان جنگ با پارسها و روسها و ترکها در جهت حفاظت از شهر باکو ساخته شد .
قطار کابلی یا فونیکلار نوعی قطار است که با استفاده از کابل و تسمه و قرقره بالا برنده کار میکند که در کشورهای مختلف نیز وجو دارد .
این قطار در سال 1960 و در دوران حکومت شوروی ساخته شد و تنها قاط کابلی آذربایجان است که از خیابان نفتچیلار تا جنوب غربی شهر قدیم حرکت کرده وتا حدود 450 متر در ارتفاع حرکت کرده .
بلوار باکو نیز یکی از جاذبه های باکو میباشد که در راستای ساحل دریای خزر کشیده شده و در ساعات بعد از غروب آفتاب استفاده میشود که البته بیشتر توسط جوانان خانواده ها استفاده میشود .
طول این بلوار حدود 3.5 کیلومتر است که از میدان آزادی شروع شده و شامل پارک سرگرمی ، ونیز کوچولو و چرخ و فلک بزرگ باکو میباشد .
چشم باکو به اصطلاح به چرخ و فلک غول آسای شهر باکو گفته میشود که جزو بزرگترین چرخ و فلک های بزرگ دنیاست و حدود 60 متر ارتفاع داشته که حدود 30 دقیقه طول میکشد تا یک دور کامل بزند .
قصر شیروان یا کاخ شیروان در قرن 15 میلادی بعد از انتقال پایتخت به باکو ساخته شد و در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده که شامل آرامگاه و سردابه دفن و حمام های قدیمی و دو مسجد و قصر اصلی میشود .
برجهای شعله شامل 3 برج در کنار یکدیگر بابنای شبیه به شعله آتش است که نمادی از آتش در دوران زرتشتیان میباشد که در اصل چون از قدیم گاز و نفت بسیار یاد این کشور جزو منابع طبیعی آن به شمار میرود این بناها به شکا آتش ساخته شده .
تورهای آذربایجان
درباره ما

شرکت پرشین گلف فعالیت رسمی خود را در سال 1348 در زمینه حمل و نقل آغاز نمود. این شرکت بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری فعالیت خود را در امور فروش بلیط و گردشگری ادامه داد. پرشین گلف با تغییراتی در سال 1382 در ساختار مدیریتی، فعالیت بازرگانی و خدماتی خود را گسترش داده و در اولین گام بعنوان نخستین و تنها نماینده کل فروش (GSA) عضو اتحادیه بین المللی حمل و نقل هوائی (IATA)...

دفتر فروش
تهران - میدان فاطمی - جنب صندوق بازنشستگی کشوری - پلاک65
©2024 PersianGulf Travel Agency, All Right Reserved